Home   Despre noi   Abonamente   Video   Articole   Oferte   Anunturi   Newsletter   Forum   Contact   Arhiva
 

PARTENERI MEDIA

www.lumeasatului.ro trafic.ro

Imprimati articolul

Obicei străvechi în Dobrogea de azi

Ca orice mare sărbătoare, Floriile sunt prefaţate în ajun, când au loc o serie de practici rituale.
Colindele – cercetătorii aşa consideră formulele verificate – pun în scenă pe Lazăr, care, căzând din copac, îşi rupe piciorul ori, cel mai adesea, moare. Sărac fiind, poate sfârşi „şi de dorul plăcintelor“, preparate împărţite săracilor în memoria celor dispăruţi.

În această zi este interzis lucrul, altminteri copiii şi bărbaţii sunt expuşi căzăturilor din copac, asemenea lui Lazăr.

Lazăra sau Lăzăriţa, personajul feminin întruchipat de adolescente, îşi începe ritualul în zorii zilei. Fetele sunt împodobite cu voaluri şi straie care evocă rochia de mireasă şi fiecare are un colac în mână, în formă de om.

Ele merg pe malul apei, rup câte o bucăţică din colacul respectiv, fiecare bucăţică este legată cu o altă culoare de aţă şi le dau drumul pe o scândură la apă. Bucata de colac care merge cel mai departe alege şefa care va conduce ceremonialul. În cultura tradiţională locală stă o mărturie care spune că fetele care nu au ieşit niciodată cumitiţă (şefa acestui grup) nu au noroc în viaţă, spre deosebire de fata norocoasă care, ajunsă cumitiţă de mai multe ori, are noroc din belşug.

Experienţa confirmă această poveste!

Fata care ajunge şefa grupului este respectată şi iubită de toată comunitatea.
Trebuie precizat că acest obicei străvechi este practicat în Dobrogea mai ales în satele de la graniţa cu Bulgaria.

Prin grija cercetătorilor de la Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Constanţa, a profesorului Dumitru Galafu, autoritate unanim recunoscută pentru pasiunea şi lucrările sale în domeniu, Lăzărelul dobrogean este în siguranţă.
Din ce în ce mai des profesorii îl pun în scenă, cu copiii, spre bucuria celor care ştiu să preţuiască o asemenea comoară.

Rodica SIMIONESCU
REVISTA LUMEA SATULUI, NR.8, 16-30 APRILIE 2009

Vizualizari: 302



֩ Comentarii

--> Click aici pentru a adauga un comentariu



MUZEUL NATIONAL AL AGRICULTURII

Ziare.com

ziare-pe-net.ro stiri in timp real!

Anunturi agricole


© 2005-2011 REVISTA LUMEA SATULUI