Home   Despre noi   Abonamente   Video   Articole   Oferte   Anunturi   Newsletter   Forum   Contact   Arhiva
 

PARTENERI MEDIA

www.lumeasatului.ro trafic.ro

Imprimati articolul

În „Ţinutul Severinului“ fagul este frate bun cu omul

„Cea mai mare resursă de fag din toată ţara se află la noi în judeţ“, ne-a declarat Viorel Mone, şef Birou Fond Forestier la Direcţia Silvică Reşiţa, judeţul Caraş-Severin.

Pentru a înţelege acest lucru, ne-a prezentat câteva date edificatoare. În pădurile Romsilva – este vorba de păduri ale statului – fagul ocupă 57% din perimetrul silvic al Severinului, a cărei suprafaţă este de 319.572 de hectare, împărţite la 17 ocoale silvice.

În zonele înalte cresc răşinoasele, care au o pondere de aproximativ 12%, mai jos diverse specii tari (carpen, paltin, frasin etc.) – 14%, stejar – 12%, diverse specii moi (tei, plop etc.) – 5%.

Paza bună poate salva pădurea

– Domnule Mone, să începem cu ce e mai rău. Care este situaţia tăierilor ilegale?

– Pe raza judeţului Caraş-Severin, în general, nu se produc tăieri ilegale, în mod abuziv, aşa cum am văzut că se întâmplă în alte zone din ţară, nici în pădurile statului, nici în cele particulare. Procentul acestor tăieri este de
sub 1%.

– Cum aţi reuşit?

– Am asigurat paza pădurilor cu personal silvic şi am beneficiat de sprijinul Poliţiei. Astfel am putut să prevenim prădarea pădurilor. Ar mai fi de spus că oamenii din Banat iubesc pădurile. Ei le păstrează, nu le distrug.

Incredibil: masa lemnoasă nu prea are căutare!
Dacă hoţii nu şi-au făcut de cap în judeţul Caraş-Severin, s-a ajuns la excedent de masă lemnoasă. Aproape în fiecare an se taie mai puţin cu aproximativ 200.000 de metri cubi, pentru că nu există agenţi economici interesaţi. Ca urmare, astăzi este disponibilă o cantitate cumulată de 2,061 de milioane de metri cubi, care ar putea să intre la tăiere oricând. Chiar şi în anul 2008 au fost planificaţi 900.000 mc, dar au fost exploataţi numai 700.000 mc.

„Că arborii rămân în picioare nu este o nenorocire. Însă, dacă pădurea devine prea bătrână, se degradează, oricât de bine ar fi îngrijită! De exemplu, fagul trebuie exploatat cel mult până la 120 de ani“, a afirmat Mone.

Programul anual de plantări, de  150-180 hectare, se realizează fără mari probleme.

Un unicat în Europa

Pe lângă recordurile naţionale, judeţul Caraş-Severin deţine şi un record în Uniunea Europeană: Parcul Naţional Izvoarele Nerei, care ocupă o suprafaţă de 5.028 ha, iar pădurile au vârsta de până la 300 de ani.

Tot acest judeţ are cele mai multe parcuri naţionale şi rezervaţii din ţară. În total, sunt trei parcuri naţionale şi un parc natural, a căror suprafaţă ajunge la 175.000 ha. Rezervaţiile însumează alte 31.000 ha.

Păduri seculare, a căror vârstă se apropie de 200 de ani, mai există în rezervaţiile de la Mehadia, Teregova, Herculane, Nera sau Bozovici.

Traian DOBRE
REVISTA LUMEA SATULUI, NR.1, 1-15 IANUARIE 2009

Vizualizari: 286



֩ Comentarii

--> Click aici pentru a adauga un comentariu



MUZEUL NATIONAL AL AGRICULTURII

Ziare.com

ziare-pe-net.ro stiri in timp real!

Anunturi agricole


© 2005-2011 REVISTA LUMEA SATULUI