Home   Despre noi   Abonamente   Video   Articole   Oferte   Evenimente   Newsletter   Forum   Contact   Arhiva

PARTENERI MEDIA

www.lumeasatului.ro trafic.ro

Imprimati articolul

Dăunătorii viţei-de-vie

În afară de boli, la viţa-de-vie se semnalează an de an pagube însemnate din cauza atacurilor unor dăunători, dintre care unii sunt deosebit de periculoşi, cum sunt filoxera, moliile strugurilor etc. Întrucât filoxera se pare că a fost eradicată, în rândurile ce urmează ne vom ocupa de:

Moliile strugurilor

În climatul nostru temperat, moliile strugurilor sunt reprezentate de eudemisul viţei (Lobesia botrana) frecvent în podgoriile din sudul ţării şi cochilisul viţei-de-vie (Eupoecilia ambiguella), răspândit în regiuni mai nordice.

Eudemisul are trei generaţii pe an. Adulţii sunt fluturi nocturni care au pete de culoare brun-închisă ce alternează cu pete de culoare cenuşii-deschis. Larvele sunt în general de culoare verde, uneori spre brun. Molia strugurilor iernează sub formă de pupă într-un cocon mătăsos fixat sub scoarţa butucilor sau a coardelor viţei-de-vie, mai rar sub resturile vegetale sau în crăpăturile solului.

Evoluţia acestor larve durează până la sfârşitul lunii iulie. La începutul lunii august apar fluturii generaţiei a treia, care este cea mai păgubitoare deoarece atacă boabele, iar pe sucul ce se scurge de pe boabe se instalează mucegaiurile. Combaterea eudemisului este înainte de toate preventivă, întrucât larvele sunt vulnerabile numai imediat după eclozare.

Substanţele chimice indicate

Există tratamente cu acţiune ovicidă, larvicidă sau ovo-larvicidă
La a doua generaţie tratamentele au ca scop să distrugă larvele la ieşirea din ouă în momentul în care încep să atace boabele strugurilor. Sunt recomandate insecticide organofosforice: Carbetox 37 CE - 0,3-0,4 %; Onefon 80 PS; Def 25 CE; Zolone 30 PM - 0,15-0,2. Nu se folosesc insecticide organoclorurate deoarece au remanenţă îndelungată pe struguri.

Pentru prima generaţie se folosesc următoarele insecticide:

Victenon 50 WP - 0,5 kg/ha; Decis 2,5 CE - 0,3 litri/ha; Fastac 10 CE - 0,75 l/ha; Karate 2,5 CE - 0,15 l/ha; Diazol 60 EC - 0,15%; Talstar 10 EC - 0,03%; Fenikill 30 EC - 0,07%; Rufast 15 EC - 0,03%; Calypso 480 SC - 0,01-0,02 %.

Cochilisul (Clysia ambiguella)

Este o specie întâlnită în ţara noastră în plantaţiile situate în special în nordul ţării (Moldova şi Transilvania).

Adultul este un fluture cu aripile anterioare galben-deschis, străbătute median de o bandă transversală brună-albăstruie. Insecta hibernează sub formă de pupă sub scoarţa butucilor sau a corzilor mai groase, având două generaţii pe an. Larvele generaţiei a doua atacă boabele strugurilor, provocând răni pe care se pot instala diferite mucegaiuri, pagubele putând ajunge până la 20-30%.

Combaterea
Se aplică aceleaşi măsuri de combatere la fel ca în cazul eudemisului.

Păduchele lânos (Pulvinaria vitis)

Constituie unul dintre cei mai primejdioşi dăunători ai viţei-de-vie, cu atac preponderent în sudul ţării. Atacă atât viţa pe rădăcini proprii, cât şi portaltoii şi viţele producătoare direct.

Combaterea

În parcelele cu focare de atac, în timpul repausului vegetativ, se aplică tratamente cu ulei horticol 1,5%. În timpul perioadei de vegetaţie se vor aplica 2-3 tratamente, în funcţie de gradul de infestare a plantaţiilor. Substanţele folosite sunt insecticide organofosforice (Carbetox 37 CE - 0,3%, Actellic 50 EC – 0,05%) sau produse carbamice (Sevin 85WP, Oltitox în doză de 0,15-0,2%).

Ing. Ioana ALEXANDRU, OJCA Vrancea
REVISTA LUMEA SATULUI, NR. 13, 1-15 IULIE 2008

Vizualizari: 2587



֩ Comentarii

--> Click aici pentru a adauga un comentariu


AGRO COMERT


MUZEUL NATIONAL AL AGRICULTURII

Ziare.com

ziare-pe-net.ro stiri in timp real!

Anunturi agricole

FONDURI EUROPENE PENTRU PESCUIT - GHIDURILE SOLICITANTULUI - CLICK AICI !


© 2005-2011 REVISTA LUMEA SATULUI